شنبه 29 مرداد 1401
 
دوسالانه‌ها 
استقبال هنرمندان از ششمين دوسالانه در هيچ جشنواره تصويرگري سابقه ندارد بازگشت

دبير ششمين دوسالانه تصويرگري:

ششمين دوسالانه بايد يك دهه تصويرگري ايران را داوري كند

استقبال هنرمندان از ششمين دوسالانه در هيچ جشنواره تصويرگري سابقه ندارد

كيانوش غريب پور؛ دبير ششمين دوسالانه تصويرگري با اشاره به روند انتخاب آثار دوسالانه گفت: استقبال بی‌نظیر هنرمندان تصویرگر از دوسالانه، که در سال‌های اخیر در هیچ مسابقه‌ی تصویرگری سابقه نداشته است، کار انتخاب آثار را بسیار سخت و طولانی کرد.

كيانوش غريب پور در ادامه گفت: همچنين روش ارسال آثار به دبیرخانه از طریق سایت که برای برخی از دوستان تصویرگرمان تجربه نشده بود، ضرورت دقت بسیار در پرونده‌ی شرکت‌کنندگان را ایجاب کرد و همکاران دبيرخانه زیر نظر دبیر اجرایی با دقت و صرف وقت بسیار سعی کردند هیچ حقی از شرکت‌کنندگان ضایع نشود. ما نهایت انعطاف را در پذیرش آثار به کار بردیم تا تصویرگران به هر روشی می توانند کتاب‌ها و آثارشان را به دبيرخانه برسانند و همه‌ی دست‌اندرکاران دوسالانه سعی کردند قدردان حضور بی‌نظیر تصویرگران حرفه‌ای و همکاران جوان‌ترمان باشند.
غريب پور افزود: هنرمندان تصویرگر می‌دانند که هیچ‌مسابقه یا نمایشگاهی همه‌ی آثار رسیده را به‌نمایش نمی‌گذارد، مخصوصاً نمایشگاهی که نزدیک به ۱۳هزار فریم اثر دریافت کرده باشد.
از دوستان هیأت انتخاب خواستم تا در قضاوت خود به دو اصل توجه کنند: اول، بسیار واقع‌گرا باشند و فضای تصویرگری معاصر ایران را با همه‌ی امتیازها و ضعف‌هایش درک کنند و دوم، تا می‌توانند و تا جایی که به واقع‌گرایی خواسته شده لطمه نمی‌زند، سخت بگیرند. چرا که باور داریم دوسالانه ششم باید یک دهه تصویرگری ایران را داوری کند و برای آینده‌ی آن، طرحی رسم کند. اعضای محترم هیأت انتخاب آثار هم با دقت بسیار و صرف سه‌روز پرکار، در دو مرحله، آثار را بررسی کردند و بارها مجموعه‌ی کارها را مرور کردند تا مبادا اثری یا هنرمندی از حق طبیعی ورود به دوسالانه، محروم بماند.
دبير ششمين دوسالانه تصويرگري گفت: در بررسی‌ها، هیچ اثری برای گرایش جوان و بزرگسال بخش جهان نورها و سایه‌ها مناسب دیده نشد و گرايش جوان و بزرگسال اين بخش حذف شد و در اين بخش آثار در گرايش خردسال، كودك و نوجوان است. تعدادی از آثار را هم، طبق مقررات فراخوان و اختیاری که داشتیم در گروه‌های سنی، جابه‌جا کردیم. همه‌ی این‌ها برای برگزاری دوسالانه‌‌ای است که در خور شأن هنرمندان تصویرگر و فضای فرهنگی ملت‌مان باشد.
غريب پور در پايان گفت: ما از همه‌ی تصویرگران محترمی که با شرکت‌دادن آثارشان در دوسالانه، مقدمات یک رویداد کم‌نظیر در سال‌های اخیر را فراهم کردند سپاسگزاریم، چه آن‌هایی که آثارشان به دوسالانه وارد شد و چه آن‌هایی که این فرصت را نداشتند. دقت و صرف زمان ما در اعلام نتیجه‌ی نهایی آثار پذیرفته‌شده هم از آن جهت است که حتی یک کار شایسته هم از ورود به نمایشگاه باز نماند.

از همه‌ی دوستان و همکاران و تصویرگران محترم برای شکوهی که ساختند سپاسگزارم، چه حرفه‌ای ها، چه جوان‌ترها، چه راه‌یافتگان و چه آن‌هایی که آثارشان دراین  دوسالانه نیست، اما دوستی و اشتیاق‌شان، همراه‌مان است.
ششمين دوسالانه تصويرگري نهم آبان ماه با برگزاري افتتاحيه و اهداي جوايز برگزيدگان در موسسه فرهنگي هنري صبا آغاز مي شود.
ششمين دوسالانه تصويرگري از سوي مركز هنرهاي تجسمي با همكاري انجمن فرهنگي- هنري تصويرگران و موسسه توسعه هنرهاي تجسمي معاصر آبان ماه در تهران برگزار مي شود.

تاريخ خبر:  1392/07/15